Günün Tüm Haberleri   |   Gazete Birinci Sayfaları   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Hakkımızda   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS
 
  26 Mayıs 2024 Pazar  
 
   
   
 
17 Ağustos 2012 Cuma - 17:13

Borsada yeni bir ‘yabancı’ dönemi

Yabancılar temmuz ayında İMKB’de 537 milyon dolarlık net alım yaptı.

Borsada yeni bir ‘yabancı’ dönemi

Global piyasalarda büyük bir sıkıntı olmadıkça yabancı alımlarının devam etmesi bekleniyor. Analistler yabancıların tercih ettiği ve “al” veren 9 hisse belirledi...

TÜRKİYE piyasaları son aylarda yabancı yatırımcıların adeta gözdesi olmuş durumda. “Yabancılar Türkiye’ye koşuyor” başlıklı finans haberimizde bu ilginin tahvil bono yönünü inceledik. Bu haberimizde ise hisse senedi piyasalarını ele alıyoruz...

Borsada da yabancıların alım ağırlıklı hareket ettiği görülüyor. Yabancılar İMKB’de temmuz ayında 537 milyon, 2012 yılı başından bu yana ise 1.5 milyar dolarlık net alım yaptı. Bu tutarın 998 milyon doları düşen faizlerden olumlu etkilenerek karını artıran bankacılık sektörü hisselerine yönelik. Kalan kısmın ise Türk Hava Yolları, Ülker, Emlak GYO, Sinpaş GYO, Aselsan, Kardemir (D), Migros, Koza Anadolu, Enka İnşaat gibi büyük, bilançosu iyi ve defansif hisselerde yoğunlaştığı dikkat çekiyor...

Analistler, yıl sonuna kadar kötü bir sürpriz olmadıkça yabancıların İMKB’ye ilgisinin devam edeceği konusunda hemfikir. Bunun nedeni ise Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkelere göre çok daha olumlu makro verilere sahip olması ve not artırımı beklentisi. Son dönemde diğer borsalardan olumlu yönde ayrışan İMKB’nin global piyasalarda sert bir düzeltme yaşanmadıkça pozitif seyrini devam ettireceği düşünülüyor.

“SANAYİ HİSSELERİ TERCİH EDİLMELİ”

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Serap Kaya, yabancıların İMKB’deki konumunun ancak AB borç krizi ve/veya ABD ekonomik verilerindeki bozulmanın derinleşmesi halinde değişeceğini öngörüyor. Kaya, bu durumda global piyasaların, dolayısıyla İMKB’nin de etkileneceğine dikkat çekiyor.
Serap Kaya, İMKB’de ocak-temmuz dönemindeki yabancı alımlarının hisselerde fiyatladığını düşünüyor. Bu yüzden de satımdan alıma geçilen ucuz kalmış hisselere dikkat edilmesini öneriyor. Yılbaşından bu yana bankacılık endeksinin yüzde 31.2, İMKB-100’ünse 26.2 yükseldiğini hatırlatan Kaya, “Bu nedenle söz konusu dönemde sadece yüzde 14.7 yükselen sanayi hisselerinde alım yapılmalı. Yeni alımlarda hedef fiyatına yaklaşanlar yerine fiyatı kendine özel sebeplerle gerilemiş ancak hedef potansiyeli yüksek hisseler tercih edilmeli” diyor.

NASIL SEÇİYORLAR?

Analistler hem yabancıların izlenmesini hem de alımlarda dikkatli olunmasını öneriyor. Peki yabancılar hisse seçiminde nelere dikkat ediyor? Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın’ın bu konudaki değerlendirmesi şöyle:
“Önce ülkenin mevcut konjonktürüne bakıyorlar. Ardından sektörü belirliyorlar. Sektör içinde de halka açıklığı, piyasa değeri, işlem hacmi yüksek, likiditesi bol şirketler öne çıkıyor. Sonrasında bu şirketlerin değerlemelerini, piyasa çarpanlarını göz önünde bulunduruyorlar. Tabii ki son kararı hisse fiyatına göre veriyorlar.”

Serap KAYA / Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı
 
“Ereğli’nin prim potansiyeli yüzde 35”

Ereğli Demir Çelik: Yılın ilk yarısında yüksek maliyetli stoklar nedeniyle olumsuz sonuçlar açıkladı. Ancak hammadde maliyetleriyle satış fiyatı arasındaki makasın açılması, karlılığını önümüzdeki dönemde olumlu etkileyecek. Erdemir, otomotiv sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda sıcak alüminyum sac üretimi için yatırım yapacak. Şirketin pazarını, üretimi ve ithalatı daralan AB (Avrupa Birliği) ülkeleri dışına çıkarmaya çalışması önemli. Özellikle tüketimi artan Kuzey Amerika’ya yapacağı ihracat, uzun vade için ümit veriyor. ArcelorMittal’in Erdemir’deki payını azaltması ve yabancı bir yatırım bankasının şirket hisseleri için ‘sat’ önermesi, yabancıların temmuz ayında Erdemir’den 17 milyon dolarlık çıkış yapmasına neden oldu. Ancak yılın ikinci yarısında otomotiv sektörüne yönelik toparlanma beklentimize paralel olarak şirket için de pozitif görüşteyiz. Tüm olumsuzlukların hisse üzerinde fiyatlandığını düşünüyoruz. Ereğli hisselerinde 2.75 TL hedef fiyatla yüzde 35 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Çimsa: Yılın ilk çeyreğinde net satışları geçen yılın eş dönemine göre yüzde 11.5 düşerek 131.9 milyon TL olmuştu. Satışlar düşmesine karşın satışların maliyeti aynı dönemde yüzde 7.8 oranında azaldı. Üretimdeki gerilemeye rağmen birim satış fiyatlarındaki artış, cirodaki düşüşü bir miktar azalttı. Kış aylarının mevsimsel olarak durgun olması nedeniyle yurtiçi satışlarda gerileme yaşandı. Yılın ikinci çeyreğinde Çimsa’nın satış gelirlerinin yüzde 9.3 artarak 256 milyon, FAVÖK’ünün (faiz giderleri, amortisman giderleri, vergi öncesi kar) yüzde 12.1 artışla 256 milyon, net karının ise yüzde 4.3 artışla 45 milyon TL’ye ulaştığını tahmin ediyoruz. Yabancılar temmuz ayında hisseden hafif bir çıkış yapsa da yılbaşından bu yana 2.5 milyon dolarlık net alımdalar. Hissede 10.5 TL hedef fiyatla yüzde 30.5 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Trakya Cam: Saint-Gobain ile Tataristan Cumhuriyeti’nde otomotiv camı üretimi ve satışı yapmak üzere yüzde 70 payla ortak girişim sözleşmesi imzaladı. Trakya Glass Bulgaria ise ikinci düz cam ve cam ev eşyası hatları yatırımına ilave olarak kaplamalı cam hattı kurulması için de çalışmalara başladı. Şirketin yatırımlarının tamamlanmasıyla toplam üretim kapasitesini 2014 yılına kadar 1.6 milyon tondan 2.5 milyona çıkarmasını bekliyoruz. 2012 yılı ilk çeyreğinde inşaat sektöründe mevsimselliğin etkisi, küçülen otomotiv sektörü ve enerji maliyetlerinin artması şirket hisselerinin performansını olumsuz etkiledi. Bu nedenle son 3 ayda endeksin yüzde 16 altında performans gösterdi. Düz cam talebinde azalma ve maliyetler üzerindeki baskı riskler arasında. Ancak kentsel dönüşüm çerçevesinde inşa edilecek yapılar Trakya Cam açısından önemli bir potansiyel. Hisse için 2.81 TL hedef fiyatla yüzde 31 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Tüpraş: 2014’ün ikinci yarısında devreye almayı planladığı 3.9 milyar TL’lik fuel oil dönüşüm projesi için 2.1 milyar dolar tutarındaki kredi anlaşmalarını imzaladı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte kapasitenin artmasını ve beyaz ürün veriminin yüzde 83’e yükselmesini bekliyoruz. Öte yandan, Tüpraş’ın rafineri karlılığının, yılın ikinci çeyreğinden itibaren artmaya başlayan jet yakıtı ve dizel ile halen yüksek seviyelerde olan benzin marjlarıyla yükselmesini bekliyoruz. Şirket hisseleri için 48 TL hedef fiyatla yüzde 20.3 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Barkın YALÇIN / Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı

“Turkcell’in kârı beklentilerin üzerinde”

Turkcell: Yılın ikinci çeyreğinde 536 milyon TL net kar açıklayan şirketin operasyonlarında iyileşme gözleniyor. Şirket yönetimi 2012 yılı net satış hedefini yüzde 2 yükselterek 10.1-10.3 milyar TL olarak açıkladı. FAVÖK beklentisi ise 3.050-3.2 milyar TL. Turkcell’de hissedarlar arasındaki anlaşmasız sürüyor. Ancak bunun sona ermesi, temettü dağıtımı veya hisse geri alım haberleri katalizör olabilir. Turkcell hisselerinde 10.60 TL hedef fiyatla yüzde 6 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Emlak Konut GYO: Şirketin kentsel dönüşüm projeleri ve yabancılara mülk satışından, TOKİ’nin arsalarına doğrudan erişimi sayesinde olumlu etkileneceği düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde faiz oranlarının gerilemesi ve yılın ikinci yarısında Emlak Konut GYO’nun satışa çıkaracağı Ayazağa ve benzeri projeler ön satış gelirlerini artırabilir. Şirketin elindeki arsaları, arsa değerinin ortalama 1.7 katı fiyata ihale etmesi de önemli. Emlak Konut GYO hisselerinde 2.70 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Yapı Kredi: Yılın ikinci çeyreğinde faaliyet ve karşılık giderlerinin artmasıyla beklentilerin altında 352.4 milyon TL net kar elde etti. Kredi büyümesi sektörün üzerinde olan bankanın, net faiz geliri de bir önceki döneme göre yüzde 9 arttı. Banka, yüzde 74 oranında sahip olduğu Yapı Kredi Sigorta hisselerini satmak istiyor. Bu satış gerçekleştiğinde özsermaye yeterlilik oranının yüzde 14.5’ten 0.80-1 puan artacağı öngörülüyor. Yapı Kredi hisselerinde 4.30 TL hedef fiyatla yüzde 6 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Akçansa: Yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde 45.6 milyon TL net kar elde etti. Söz konusu dönemde satış gelirleri yüzde 10 artarak 286 milyon TL’ye ulaştı. Mart ayından sonra çimento fiyatlarının artması Akçansa’nın brüt karını olumlu etkiledi. Brüt kar marjı böylece yüzde 21.2 oldu. Akçansa, Türkiye’nin toplam çimento talep beklentisini 58 milyon tondan 55.8 milyona indirdi. İhracat beklentisini de 13.5 milyon tondan 13 milyona çekti. Şirket hisselerinde 8.4 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

Otokar: Beklentilerin üzerinde 30.6 milyon TL net kar açıkladı. Kar marjı yüksek savunma sanayii ürünlerinin etkisiyle karlılığını geçmiş dönemlere göre artırdı ve yıllık yüzde 11.7 FAVÖK marjı elde etti. Alacak ve stoklarının artmasıyla işletme sermayesinde artış gördüğümüz şirketin finansal maliyetleri önümüzdeki dönemde artabilir. Otokar hisselerinde 38.5 TL hedef fiyatla yüzde 8 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

İdil Taraklı/Para dergisi

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yatırımcılara ''31 Aralık'' uyarısı
Hisse senetlerini ve yatırım fonu katılma belgelerini 31 Aralık'a kadar ...
385 şirketli İMKB'yi 20 hisse taşıyor
Yabancı yatırımcılar, 385 şirketin işlem gördüğü İstanbul Menkul Kıymetler ...
Simit de İMKB yolunda!
Hikmet Tanrıverdi’nin Etiler Marmaris Büfe'yi halka arz etmesi birçok şirketin cesaretini arttırdı
 
İşte borsada bankaları deviren 'Asil' şirket
İMKB Serbest İşlem Platformu'nda cuma işlem görmeye başlayan şirketin değeri 24.8 milyar dolar.
İspanya, piyasaları yine sarstı
İspanya'da Valencia ve Murcia'nın ardından en büyük bölgesi Katalonya'nın ...
Fener hisseleri neden çabuk yoruldu?
Aziz Yıldırım'ın tahliye kararının ardından uçuşa geçen Fener hisseleri çabuk yoruldu
 
Not söylentisi borsayı uçurdu
Avrupa borsaları dün temkinli seyir izlerken, içeride Fitch’in Türkiye’nin ...
Borsayı Suriye değil Avrupa krizi vurdu
Suriye ile yaşanan gerginlikten etkilenmeyen borsa, Avrupa’daki borç kriziyle düştü
Fener tavan yaptı
UEFA haberiyle tavan yapan F.Bahçe hisselerinde hareketlilik devam ediyor
 
 
   PİYASALAR     
       
  32,2247   34,9384  
       
  10.677,000   2.418,5000  
   GÜNÜN MANŞETLERİ     
 
Günün tüm haberleri »
   BASIN TOPLANTISI & AJANDA     
 • Ekonomi
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk
  Ceylan Intercontinental
  4 Haziran 2012 Pazartesi
  Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Buluşmaları devam ediyor... Bu kapsamda 7 Haziran 2012 Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik...
 • Eğitim
  Türk Eğitim Vakfı
  Kuruçeşme Divan Otel
  4 Haziran 2012 Pazartesi
  Türk Eğitim Vakfı (TEV)’nın 2012-2013 eğitim yılında yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas yapmaya hak kazanan 74 genç...
 • Otel Yöneticiliği Lisans Programı,
  Hüsnü Özyeğin
  The Marmara
  4 Haziran 2012 Pazartesi
  Alanında Türkiye’nin ilk ve tek akademik programı olma özelliğine sahip Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ) Otel Yöneticiliği...
   İŞTE KULİS     
   YAZARLAR     
Ali Ağaoğlu
Matadorlar piyasaların canını sıkacak
“İspanya yardım için ne zaman başvuracak?” Ekim ayının sorusu ...
   E-POSTA LİSTESİ     
Listemize kayıt olun, finans dünyasının gelişmeleri e-postanıza gelsin.
   ANKET     
En iyi kredi kartı hangisi?
Axess
Bonus
Maximum
World
Ziraat
 Sonular gster   
   FACEBOOK     
 
 
   

YASAL UYARI : www.istefinans.com sitesinde ve sitenin içinde yer alan haberler ve yazarların, yorum, görüş, öneri ve raporları "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 
 
     
 
HABER   Ekonomi | Borsa | İş dünyası | Altın | Kulis | Gündem | Röportaj | Spor
FOTO GALERİ   Finans | Yaşam | Magazin | Otomobil | Teknoloji | Borsa | Karikatür | Haber
VİDEO GALERİ   Finans | Gündem | Borsa | Yaşam | Yatırım | Ekonomi
ETİKETLER   Akbank | Hayati Yazıcı | Ali Babacan | Yapı Kredi | Barclays | komisyon | Avrupa Merkez Bankası | Genel Energy
İŞTE FİNANS   Tüm Haberler | Gazeteler | Giriş sayfam yap | Favorilere ekle | Hakkımızda | Künye | İletişim | Reklam | Sitene ekle