Günün Tüm Haberleri   |   Gazete Birinci Sayfaları   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Hakkımızda   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS
 
  26 Mayıs 2024 Pazar  
 
   
   
 
12 Ağustos 2012 Pazar - 11:08

Ömer Aras: Teniste bütün bankacıları yenerim

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras, bankacılara meydan okudu

Ömer Aras: Teniste bütün bankacıları yenerim

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras, bankanın ana hissedarı Yunan NBG’nin Ekim 2010’dan bu yana Finansbank’ın yüzde 25 hissesini satışa çıkardığını hatırlatarak, “NBG’nin finansal durumu güçlü olduğu için bekleme lüksü var. Ancaktroyka sermaye için hisselerin satılmasını isterse, süreç hızlanır” dedi.

YUNANİSTAN tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşarken, Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras da, oradaki krizi Türkiye’de iliklerine kadar hisseden bankacılardan biri oldu. Bunun nedeni ise, Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece’in (NBG-Yunanistan Ulusal Bankası) Finansbank’ın ana hissedarı olması.

Aras, Yunanistan’daki ve Euro Bölgesi’ndeki gelişmeleri çok yakından izlediklerini belirterek, “Ancak NBG başından bu yana yönetim-hissedar ayrılığı ilkesini çok başarılı bir şekilde uyguladığı için Finansbank, bu süreçten hiç etkilenmedi diyebiliriz. Öyle ki, NBG, Ekim 2010’da Finansbank’ın yüzde 25 hissesini satışa çıkarmasına rağmen henüz, piyasalarda istenilen şartlar oluşmadığı için hisse satışı yapılmadı. Fakat eğer Troyka (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) satışın hızlandırılması yönünde bir karar alırsa o zaman hisse satışında karar hızlanabilir. Troyka isterse bu yıl sonuna kadar satış olabilir” diye konuştu.

Bankanın bekleme lüksü var

Bu yıl 25’inci yılını kutlayan Finansbank’ın kuruluş öyküsünü ve zorlu bir süreçten geçen NBG ile ilişkilerin nasıl yürütüldüğünü Hürriyet’e anlatan Aras, şöyle konuştu: “NBG’nin, 2010’dan bu yana hâlâ hisseleri satmayışında bankanın güçlü finansal yapısının payı büyük. Bankanın tepetaklak olan piyasaların düzelmesini bekleme lüksü var. Aslına bakarsanız NBG’yi ve diğer Yunan bankalarını krizde Avrupa Merkez Bankası (ECB) ciddi şekilde destekledi. Bankaların ihtiyaç duyduğu fonlamayı ECB yaptı. Bu süreçte Yunan bankalarına 18 milyar Euro ayırdı, bunun 7.4 milyar Euro’su NBG’ye gitti. Dolayısıyla NBG’nin acil olarak sermaye artırımına ihtiyacı yok. Eylül ayında sermaye yeterlilik oranı yüzde 9’a çıkmış olacak. Ancak eğer Troyka satış yapılması yönünde karar verirse o zaman hisse satışı daha çabuk gerçekleşir.”

Finansbank’ın defter değerinin 6 milyar lira olduğunu kaydeden Aras, “Biz hisse satışını anons ettiğimizde çarpanlar 2-2.5 seviyesindeydi. Şu anda Avrupalı bankalar için carpanlar 1’in altına düşmüş durumda. Finansbank ve diğer Türk bankaları için durum daha iyi. Ancak yine de global piyasalar hâlâ düşük” diye konuştu. Finansbank’ın hisse satışının söz konusu olduğu zaman çarpanların ne olacağını kestirmenin güç olduğunu belirten Aras, çarpanın 1.5 olması durumunda Finansbank’ın tüm hisseleri için 9 milyar lira (4 milyar 70 milyon Euro) değerinin ortaya çıkacağı ve bunun da yüzde 25 hisse için 1 milyar Euro ek sermaye anlamına gelebileceğini kaydetti. Bütün bu hesaplamalar için henüz erken olduğunu söyleyen Aras, NBG’nin şu anda acil olarak sermaye ihtiyacının olmadığının altını bir kez daha çizdi.

NBG’nin yüzük taşı

NBG’nin kriz sürecinde, reytingi düştüğü halde Finansbank’ın reytinginin aynen bırakıldığını hatırlatan Aras şunları söyledi: “Finansbank NBG’nin içindeki en değerli varlıklardan biri. Adeta bir yüzük taşı gibi parlıyor. Dolayısıyla NBG, çoğunluk hisseyi satmayı hiç düşünmüyor. Böyle teklifler geliyorsa bile bundan bizim haberimiz olmuyor. Ama bilançosu içindeik en iyi yatırım Finansbank.”

NBG, yönetimi Türklere bırakmakla doğru yaptı

NBG’nin, Finansbank’ı aldığında, ‘Yunanlılar ne yapacak acaba’ denildiğini hatırlatan Aras şöyle devam etti: “Bence Yunanlılar en doğrusunu yaptı ve yönetimi tamamen Finansbank’ın içindeki kadrolara bıraktı. Dikkat ederseniz Türkiye’de yabancı sermayeli bankalardan yönetimi kendi kadrolarına bırakan birçok banka da yine Türk yöneticilere döndü. Yönetimi yerliye bırakanlarla bırakmayanlar arasında ciddi bir ayrışma yaşandı. Bu açıdan NBG baştan itibaren en doğru şekilde hareket ederek kazançlı çıktı. Finansbank, Yunanlı bir sermayedara ait bir Türk bankasıdır. Bu anlayış kazandırdı. Hatta NBG satışta Hüsnü Özyeğin’in yönetimde kalmasını şart koştu. Ben de Hüsnü Bey ile kader birliği yapmama rağmen bankada kaldım.”

Mevduatta Yunanistan’a geri dönüş başladı

KRİZİN derinleşmeye başladığı sırada Yunanistan’da ciddi bir mevduat çıkışının görüldüğünü hatırlatan Ömer Aras, “Ancak şu anda mevduatın yeniden Yunanistan’a dönmeye başladığını görüyoruz. Eylül-ekim gibi Yunan bankalarının sermaye artırımı söz konusu olacak. Ondan sonraki süreçte konumları iyice güçleneceği için, mevduat dönüşünün devamlı olacığını öngörüyoruz” diye konuştu.

Bankanın sermayesini bond çantayla taşıdı


FİNANSBANK’ın bu yıl 25’inci yılını kutladığını hatırlatan Ömer Aras, kuruluşa ilişkin şunları anlattı: “25’inci yıl dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz. Özellikle çalışanlarımıza yönelik kutlamalarımız olacak. Bankanın kuruluşundan bu yana bankada olan tek kişi benim. Kurucu Hüsnü Özyeğin ile Yapı Kredi’de birlikte çalışmıştık. Ben ayrılmayı istiyordum, Hüsnü Bey, ‘Ayrılma ben banka kuracağım, benimle gelirsin’ dedi, o dönem bir süre daha kaldım. Daha sonra Finansbank’ın kuruluşunun her aşamasında yer aldım. Hatta bankanın sermayesini bond çantayla ben taşıdım. Koç Amerikan Bank’a 4 milyon lira yatırmıştım. Bu 25 yılda hem Türkiye hem Fninasbank çok önemli aşamalardan geçti, birçok krizler atlatıldı. Hüsnü Bey kuruluşta bir buçuk yıl genel müdürlük yaptı, daha sonra ben 6 yıl aynı görevi yürüttüm. Çocuğumuz gibi elimizde büyüdü ve bugün genç bir delikanlı olarak, Türkiye’nin özelde 5’inci büyük bankası olarak sektörde lider konuma geldi.”

Elenenler sayesinde 5’inci büyük oldu

FİNANSBANK’ın 25 yıllık süreçte, global düzeydeki ve Türkiye’deki krizleri fırsata çevirerek büyüdüğünü söyleyen Ömer Aras, şunları anlattı: “1994, 1998, 2001, 2008 tüm krizleri yara almadan atlattı. Hatta bunları fırsata çevirdik. Kurulduğumuzda Türkiye’nin 50’nci bankasıydık. 5’inci büyük konumuna sadece sollayarak gelmedik, krizlerde elenenler oldu, onların sayesinde sıralamada yukarıya çıktık. 2001’den sonra bireysel bankacılığa ağırlık verdik. 2006’da NBG’ye satışımız gerçekleşti. 2001’de BNP Paribas ile 300-400 milyon dolar bir fiyata anlaşmak üzereyken anlaşma bozuldu. Sonra 2006’de çok iyi bir çarpanla 5.5 milyar dolara NBG’ye satıldı.”

Gecelik yüzde 4000 faiz sliplerini kitabına saklıyor

2001 krizinin Türkiye için önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Ömer Aras, o günlere ilişkin şunları anlattı: “O dönem çok zor bir süreç yaşandı. Türkiye’nin 2001 krizinden çıkışında ABD’deki 11 Eylül sürecinin de katkısı oldu diyebiliriz. Çünkü ondan sonra ABD’den Türkiye’ye ciddi bir destek geldi. 2001’de nakit pozisyonu güçlü olan bankalar ayakta kaldı. Hatta biz o günlerde Citibank’a gecelik yüzde 4000 faizle para sattık. Finansbank gibi bir banka Citi gibi bir dünya devine para sattı. O günkü slipleri bir gün bir kitap yazarım diye saklıyorum.”

Toplantı dili Yunancadan İngilizceye döndü

2008’de NBG’nin İcra Kurulu’na seçildiğini söyleyen Ömer Aras, “Yunanistan’ın en büyük bankasının yönetimine benim girmemden sonra, toplantı dili değişti. Eskiden Yunanca konuşulan toplantılarda benden sonra İngilizce konuşulmaya başlandı. NBG’nin Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya ve Mısır’daki yurtdışı operasyonlarından sorumluyum” dedi. Aras, Yunanlıların bu süreçte Türkçe’de ‘Bey’ kelimesini öğrendiğini belirtirken kendisinin de Yunanca ‘Günaydın’ demeyi öğrendiğini söyledi.

Teniste bütün bankacıları yenerim

TENİS oynamayı sevdiğini söyleyen Ömer Aras, 2 yıldır üst üste bankalararası tenis turnuvası düzenlenmesini sağladı. Turnuvanın bankacıların bankacılık dışında biraraya gelmelerini sağlayan iyi bir etkinlik olduğunu kaydeden Aras, “Bankacılık konusundaki iddiamızı herkes biliyor, ama özellikle teniste bütün bankacıları yenerim” şeklinde espri yapıyor. Turnuvayı iki yıldır Yapı Kredi’nin kazandığını söyleyen Aras, “Kupayı 3 yıl üst üste kazanan evine götürüyor. Bu yıl rekabet çok büyük olacak çünkü kimse kupayı Yapı Kredi’ye kaptırmak istemiyor” diyor.

10 yıl içinde ilk 3’e girmek istiyoruz

FİNANSBANK’ın özel bankalar arasında 5’inci, kamu bankalarıyla birlikte bakıldığında ise, 8’inci büyük banka olduğunu hatırlatan Ömer Aras, gelecek planlarını şöyle anlattı: “Kredi kartında tüm bankalar arasında 4’üncü, tüm kredilerde 5’inci konumdayız. 10 yıl içinde ilk 3’e girmeyi istiyoruz. Önmüzdeki dönemde KOBİ, kurumsal ve bireysel bankacılıkta dengeli bir büyüme yakalamayı planlıyoruz.”

Hayri Çetinkaya- Hülya Güler/Hürriyet

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Godiva'yı alırken hocadan likör izni aldı mı?
Ülker'in patronu Murat Ülker, dünyaca ünlü çikotala markası Godiva'yı ...
"Gazetelere ilan ver, 28 Şubat'a destek ol dediler!"
Zaman gazetesi yazarı Nuriye Akman Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı ...
Özyeğin Türkiye'de bankacılığa neden geri döndü
Özyeğin, "Bankacılığa davet ettiğim benden daha genç elemanlar emekli ...
 
Türkiye Finans, Ankara'dan ne istiyor
Türkiye Finans CEO’su Derya Gürerk, Hazine’den TL cinsi bir sukuk ihracı beklediklerini vurguladı.
ING'yi uyardı, bankaya genel müdür oldu
Bilkent ve Harvard’da okuyan ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, "Harvard ...
100 Milyon Dolar kaç gofret eder, anlayamadım!
ÜLKER, Boydak Ailesi ile ortak olduğu Family Finans'ı satmıştı. Yeni bir ...
 
Ünlü işadamı sigortacılığı bıraktı tarima el attı
İsviçre Sigorta'yı Ergo'ya satarak sigortacılıktan çıkan Avrupa Holding ...
Faizsiz bankacılıkta spekülasyon yok
Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, sektörün önündeki engellere ...
'Altın mevduat ithalatı azaltır'
Altınbaş Holding'in patronu İmam Altınbaş, yurtdışında şirket satın almayı ...
 
 
   PİYASALAR     
       
  32,2247   34,9384  
       
  10.677,000   2.418,5000  
   GÜNÜN MANŞETLERİ     
 
Günün tüm haberleri »
   BASIN TOPLANTISI & AJANDA     
 • Ekonomi
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk
  Ceylan Intercontinental
  4 Haziran 2012 Pazartesi
  Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Buluşmaları devam ediyor... Bu kapsamda 7 Haziran 2012 Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik...
 • Eğitim
  Türk Eğitim Vakfı
  Kuruçeşme Divan Otel
  4 Haziran 2012 Pazartesi
  Türk Eğitim Vakfı (TEV)’nın 2012-2013 eğitim yılında yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas yapmaya hak kazanan 74 genç...
 • Otel Yöneticiliği Lisans Programı,
  Hüsnü Özyeğin
  The Marmara
  4 Haziran 2012 Pazartesi
  Alanında Türkiye’nin ilk ve tek akademik programı olma özelliğine sahip Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ) Otel Yöneticiliği...
   İŞTE KULİS     
   YAZARLAR     
Ali Ağaoğlu
Matadorlar piyasaların canını sıkacak
“İspanya yardım için ne zaman başvuracak?” Ekim ayının sorusu ...
   E-POSTA LİSTESİ     
Listemize kayıt olun, finans dünyasının gelişmeleri e-postanıza gelsin.
   ANKET     
En iyi kredi kartı hangisi?
Axess
Bonus
Maximum
World
Ziraat
 Sonular gster   
   FACEBOOK     
 
 
   

YASAL UYARI : www.istefinans.com sitesinde ve sitenin içinde yer alan haberler ve yazarların, yorum, görüş, öneri ve raporları "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 
 
     
 
HABER   Ekonomi | Borsa | İş dünyası | Altın | Kulis | Gündem | Röportaj | Spor
FOTO GALERİ   Finans | Yaşam | Magazin | Otomobil | Teknoloji | Borsa | Karikatür | Haber
VİDEO GALERİ   Finans | Gündem | Borsa | Yaşam | Yatırım | Ekonomi
ETİKETLER   BDDK | Garanti Bankası | Türkiye | bankacılık | Avrupa Merkez Bankası | Standard Chartered | Hüsnü Özyeğin | Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
İŞTE FİNANS   Tüm Haberler | Gazeteler | Giriş sayfam yap | Favorilere ekle | Hakkımızda | Künye | İletişim | Reklam | Sitene ekle